اسکراب میوه ای قسمت سوم

 در قسمت سوم از اسکراب میوه ای با #بازرگام همراه باشید تا با انواع ماسک های میوه ای خانگی و طبیعی دیگر، آشنا شویم:

 11 .ماسک توت فرنگی

- 2تا 3 عدد توت فرنگی را کاملا له کنید و یک قاشق چایی خوری آب لیمو طبیعی را اضافه نمایید. ماسک را روی صورتتان استفاده نمایید، بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند و سپس با آب ولرم شسته و خشک نمایید. این ماسک باعث حذف چربی اضافی از پوست و پاکسازی منافذ پوست میشود.

.

- پورۀ توت فرنگی را با خامۀ تازه برای پوست خشک، یا ماست برای پوست چرب مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید. آن را روی کل صورت بمالید وبعد از 10 دقیقه با آب گرم بشویید. شما می توانید این ماسک را فریز و ذخیره کنید؛ همان کاری که من انجام می دهم. این ماسک به کاهش آکنه کمک می کند. 

.

- توت فرنگی را با یک قاشق پودر کاکائو و عسل خمیر کنید. به مدت 15 دقیقه روی صورت قرار دهید و بعد با آب گرم بشویید. این کار، پوست شما را درخشان و نرم می کند

.

- چند عدد توت فرنگی را با چنگال له کنید و تا حالت خمیری نرم پیدا کند. یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید، ماسک را روی صورت قرار دهید و بعد از 15 دقیقه با آب گرم بشویید. عسل یک آنتی اکسیدان است که با آکنه و ناخالصی ها مبارزه می کند.

.

- یک چهارم فنجان موز رسیده و توت فرنگی را له کنید. یک چهارم فنجان خامۀ ترش یا ماست و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. این ماسک را روی صورت قرار دهید و بعد از 15 دقیقه با آب گرم بشویید. این ماسک پوست شما را از لکه دور نگه میدارد.

.

- چند عدد توت فرنگی را با یک قاشق غذاخوری آرد برنج مخلوط کنید. روی صورت قرار دهید و بعد از 15 دقیقه بشویید.

.

- یک توت را نصف کنید و روی صورتتان بمالید. اسید هیدروکسیل آلفای توت فرنگی، قابلیت پاک کنندگی عالی دارند. اجازه دهید یک دقیقه روی صورتتان بماند؛ سپس بشویید.

.

توت فرنگی را به همراه روغن نارگیل و عسل مخلوط کنید و روی پوست سرخود ماساژ دهید. پس از ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید. این ماسک موجب تقویت و افزایش رشد مو، رفع شوره سر و ریزش مو میشود

.

 - دو عدد توت فرنگی را به مدت ۳۰ دقیقه داخل فریزر بگذارید و بعد به مدت ۱۵ دقیقه برشهایی از آن را زیر چشمهایتان قرار دهید و با آب سرد بشویید. این کار رفع کننده پف چشم است

.

 - تمشک را له کنید و دو قاشق ماست و یک قاشق عسل به آن اضافه کنید یک قاشق روغن زیتون را بایک قاشق ماست و سه قاشق و آلوورا ترکیب کنید و ۱/۲ قاشق آبلیمو به این ترکیب اضافه کنید آن را روی صورت ماسک کنید وجود فیبر بالا در توت از خرابی و نشانه های پیری جلوگیری میکند

.

مقداری توت را بخارپز کنید له کنید تا خمیری بدست آید و دو قاشق گلاب به آن ترکیب اضافه کنید و روی صورت یک قاشق ماست و یک قاشق ماسک کنید و بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد صورت را بشویید این ترکیب به شدت برای نرم شدن پوست و درخشندگی پوست مناسب است.

.

- لیمو برای پوست های چرب مناسب است توت را با چنگال له کنید و یک قاشق پودر بادام و یک قاشق جو و یک قاشق آبلیمو را با هم ترکیب کنید و روی صورت و حتی گردن ماسک کنید بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید

.

 12.ماسک تمشک

 - هشت عدد تمشک رسیده را پوره کرده و یک تا دو قاشق غذاخوری ماست را به آن بیفزایید. می توانید از مخلوط کن استفاده کنید تا ترکیب یکنواخت تری به دست آورید. این ماسک تمشک را روی پوست تمیز و خشک خود قرار دهید تا به مدت ده الی پانزده دقیقه روی پوست تان بماند. سپس با آب گرم پوست را آبکشی کرده. بعد از آن می توانید از آب سرد برای شست و شوی سریع و چندباره ی پوست تان استفاده کنید. اکنون لطافت را روی پوست تان احساس می کنید. در نهایت اگر می خواهید که این ماسک تمشک را ارتقا بدهید، می توانید یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن بیفزایید تا رطوبت را درون پوست شما به دام بیندازد و از فرار آن جلوگیری کند.

.

- بین شش الی هشت تمشک را پوره کرده و آن را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل طبیعی ترکیب کنید. سپس یک قاشق غذاخوری عسل را به این ترکیب اضافه کرده و آن را به مدت ده دقیقه روی پوست تمیزتان قرار دهید. سپس صورت تان را با آب گرم بشویید. این ماسک به شدت آبرسان است

.

-100 گرم از تمشک را له کنید، 20 گرم عسل، یک عدد زرده تخم مرغ زده شده و 20 گرم بادام آسیاب شده را با آن مخلوط کنید و به مدت  35) دقیقه بر روي صورت و گردن بمالید و سپس با آب ولرم بشویید. این ماسک باعث طبیعی شدن منافذ پوست میشود.

.

- آب تمشک یا آلبالو را بگیرید و آن را روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید یک ساعت روی صورتتان بماند و بعد صورت را با آب گرم بشویید. این عمل را روزی دو بار تا زمانی ادامه دهید که کک ومک و لک ها ازبین برود.

.

-75 گرم تمشک را در مخلوط کن ریخته و بگذارید تا کاملا یکدست شود. سپس دو قاشق غذاخوری ماست را همراه با 3 قطره عصاره پرتقال با آن مخلوط کنید و کمی هم بزنید. این ماسک را روی پوست تمیز بمالید، البته فراموش نکنید که از مالیدن آن به اطراف چشم و دهان بپرهیزید. بگذارید ماسک به مدت ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند، سپس با آب ولرم بشویید و کمی صورتتان را خشک کنید. این ماسک سبب روشن شدن پوست میشود. 

.

13.ماسک سیب

قسمت سفت و دانه های یک عدد سیب را جدا کنید و آن را در مخلوط کن برقی کاملا له کنید اگر مخلوط کن ندارید با قاشق یا گوشت کوب آن را له کنید. به سیب های له شده ۴-۵ قاشق عسل اضافه کنید. ماسک عسل و سیب شما آماده استفاده است. یک لایه از این ماسک را روی تمام صورت خود بمالید.۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید تا ماسک کمی خشک شود. سپس با آب ولرم آن را بشویید. میتوانید در موقع زدن ماسک پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید.

.

- یک عدد سیب، سه قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق غذاخوری آب لیمو همه ی مواد را درون یک ظرف کوچک ریخته و خوب هم بزنید تا حالت رقیق به خود بگیرد .سپس قبل از مصرف ماسک صورتتان را به خوبی بشویید و بعد از خشک کردن ماسک را برای مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی پوستتان بگذارید. سپس ابتدا با آب ولرم و بعد با آب سرد پوستتان را آبکشی کنید. به یاد داشته باشید شستشو با آب ولرم و آب سرد پشت سر هم باعث باز شدن منافذ پوستی و تنفس بهتر پوست میشود.

.

یک عدد سیب، دو قاشق غذاخوری شیر تازه یا ماست تازه، دو قاشق غذاخوری عسل و آب تازه ی یک عدد لیمو ترش تهیه کنید تمام مواد تشکیل دهنده را به طور کامل در یک کاسه باهم مخلوط کنید تا غلظت یکنواختی مانند لوسیون پیدا کند. یک لایه از این مخلوط را روی کل صورت و حتی گردنتان بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود. سپس لایه ی دوم از ماسک را بمالید و آنقدر این روند را ادامه دهید تا مخلوط تمام شود.هنگامیکه ماسک را روی تمام نواحی آکنه دار پخش کردید حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس تمام صورتتان را با آب ولرم بشوئید. 

.

- سه قاشق غذاخوری سیب رنده شده را داخل یک ظرف بریزید سپس مقداری شیر روی آن ریخته و روی حرارت قرار دهید و کم کم مقداری جو دوسر به مخلوطتان اضافه کنید تا غلیظ شود این ماسک را پس از خنک شدن به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید سپس با آب سرد صورت خود را بشویید. این ماسک باعث پاکسازی پوست شما میشود. 

.

5 قاشق غذاخوری سیب رنده شده را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون و یک عدد سفیده تخم مرغ مخلوط کرده و به مدت 20 دقیقه روی پوست خود گذارید و سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید. این ماسک مناسب پوست های چرب است.

.

- ابتدا نصف سیب را پوست کنده و بعد از رنده کردن با یک قاشق غذا خوری ماست و یک قاشق غذا خوری روغن زیتون مخلوط کنید. مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و یک لایه ضخیم از آن را روی پوست صورت بمالید. این ماسک را 15 الی 20 دقیقه روی پوست قرار دهید. این ماسک برای انواع پوست مناسب است.

.

- یک سیب کوچک راپوست کنده و هسته های آن را خارج کنید و سپس با کمک مخلوط کن آن را له کرده و تبدیل به پوره کنید بعد از یک صافی رد کنید و سپس یک قاشق شیر و یک قاشق خاک رس طبی-منظور خاک رسی که تمیز و پاک باشه- رابه آن اضافه کرده و از آن به عنوا ن یک ماسک پاک کننده استفاده کنید.این ماسک برای پوست های تیره و خشک خیلی مفید است.بعد از استفاده از ماسک صورتتان را بشوئید و از نرم کننده همیشگی خود استفاده کنید.

.

- یک سیب کوچک را پوست کنده هسته های آن را جدا کنید و بپزید و با مقدار مساوی خامه و عسل و جو کوبیده مخلوط کنید تا یک ماسک مغذی و براق کننده پوست داشته باشید.

.

- برای درمان آفتاب سوختگی، یک قاشق چایخوری گلیسیرین را با یک سیب رنده شده مخلوط کرده و به مدت یک ربع روی پوست بگذارید و سپس با آب سرد به آرامی بشورید.

.

- یک چهارم یک سیب رنده شده رو با 2-3 قاشق غذاخوری خامه شیر مخلوط کنید و روی پوست قرار دهید. این ماسک برای روشن سازی پوست و درمان آکنه و لکه های تیره پوست موثر است.

.

-مخلوطی از دو قاشق غذاخوری سیب رنده شده و سیب زمینی رنده شده را در یک دستمال نازک قرار داده و برای 10 تا 20 دقیقه روی چشم بگذارید. انجام مداوم این کار میتواند به کاهش تیرگی دور چشم شما کمک کند. 

.

- یک قاشق چای خوری سیب رنده شده + یک قاشق چای خوری کشک + یک قاشق چای خوری آب لیمو را تهیه کنید.

.

تمام مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید تا یک ترکیب غلیظ به دست آورید و سپس آن را روی تمام صورت خود اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید. این ماسک باعث مرطوب و روشن شدن پوستخواهد شد.

.

ابتدا یک عدد سیب کوچک را برای چند دقیقه بجوشانید و بعد پوست بکنید وبه آرامی با یک چنگال له کنید، سپس یک قاشق چای خوری موز رسیده له شده را به همراه یک قاشق چای خوری خامه به آن بیفزاید و به خوبی هم بزنید تا یک ترکیب غلیظ به دست آورید و سپس آن را روی تمام صورت خود اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید.

.

- دو قاشق چای خوری سیب + یک قاشق چای خوری آب انار تازه + یک قاشق چای خوری ماست را تهیه کنید و تمام مواد را با یکدیگر ترکیب کنید وبه خوبی هم بزنید و سپس روی تمام صورت خود اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید و شاهد درخشندگی فوری پوست تان باشید.

.

یک قاشق غذاخوری پوره سیب + یک قاشق غذاخوری جوانه گندم را تهیه کنید.این مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و سپس روی تمام صورت تان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید. جوانه گندم خاصیت لایه برداری و سم زدایی دارد و سلول های مرده را از بین می برد و پوست را نرم ودرخشان خواهد کرد.

.

- یک عدد سیب سبز کوچک + یک قاشق غذا خوری عسل + یک قاشق غذا خوری ماست را با یکدیگر ترکیب کنید و به صورت تان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم بشویید. این ماسک باعث سفید شدن و درخشندگی پوست خواهد شد.

.

14.ماسک انار

- دو قاشق غذاخوری آب انار + مقدار کمی خامه ترش کم چرب + مقدار کمی آبلیمو را تهیه کنید. آب انار را با خامه ترش و آبلیمو مخلوط کنید. مواد را روی صورت قرار داده و پس از 15 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید. این ماسک روشن کننده ی پوست است.

.

- آب انار تازه 4 تا 5 قاشق غذا خوری + آب لیمو تازه 2 قاشق غذا خوری + چای سبز تازه دم شده 3 قاشق غذاخوری را محیا کنید. انار را قاچ کنید، کمی در آب سرد بغلتانید سپس دانه ها را از پوسته انار جدا کنید ، با پشت یک قاشق، بر دانه های انار فشار وارد کنید تا آب آن خارج شود ، دانه ها را در ظرف نسبتا گودی قرار دهید. چای سبز و آب لیمو را به انار اضافه کنید و کاملا هم بزنید. با حرکت دورانی، مخلوط بالا را روی صورت و گردن تمیز خود بمالید. خصوصا در قسمت جوش های سر سیاه تامل بیشتری کنید و ماسک بیشتری بمالید. پس از 10 دقیقه که ماسک روی صورت بود آن را بشویید تا پاک شود. ماسک انار و چای سبز، برای روشن کردن پوست مفید است.

.

یک عدد انار را قاچ کرده، مدتی در آب سرد بخیسانید و سپس دانه ها را ازپوسته جدا کنید. دانه ها را با ماست مخلوط کرده و در دستگاه مخلوط کن به مدت یک دقیقه بزنید. مخلوطی که به دست آمد را به صورت و گردن تمیز خود بمالید. حدود 10 تا 15 دقیقه استراحت کنید، دراز بکشید و از استرس خود را دور نگه دارید که این کارها در تاثیر بهتر ماسک بر پوست موثر است. بعد از گذشت چند دقیقه، صورت خود را با آب گرم بشویید.ماسک انار و ماست، برای مرطوب نگه داشتن پوست مفید است

.

 - دو عدد انار را پوست بکنید و پوست آن را به خوبی ریزریز کنید. دانه های انار را فشار دهید تا به اندازه یک قاشق غذاخوری آب انار برای شما به دست آید. یک سفیده تخم مرغ را به پوست انار ریزریز شده و آب انار اضافه کرده و تمامی مواد را به خوبی مخلوط کنید. این ماسک انار را برای مدت 10 دقیقه روی صورت تان قرار دهید. در پایان صورت تان را آب سرد بشویید.

.

 - یک انار را قاچ کنید و دانه های آن را خارج کرده و در مخلوط کن بریزید، عسل را به آن اضافه کنید و توسط دستگاه کامل به یکدیگر مخلوط کنید صورت خود را خیس کنید و این ماسک را روی پوست خود بمالید تا تمامی صورت را بگیرد. به مدت 30 دقیقه اجازه دهید ماسک انار و عسل روی پوست صورت شما قرار گیرد سپس با آب گرم بشویید تا تمامی ماسک از روی صورت پاک شود. این ماسک در درخشان کردن پوست موثر است

.

 - یک قاشق غذاخوری آب انار را به یک عدد زرده تخم مرغ،  یک دوم قاشق غذاخوری خامه و یک قاشق غذاخوری شیر اضافه کنید.ماسک انار به دست آمده را به مدت 15 دقیقه روی پوست قرار داده و در پایان با آب گرم آبکشی کنید. این ماسک باعث تمیزی پوست های خشک میشود

.

یک عدد انار را قاچ کنید، کمی در آب سرد بغلتانید سپس دانه ها را از پوسته انار جدا کنید. با پشت یک قاشق، بر دانه های انار فشار وارد کنید تا آب آن خارج شود. دانه های انار را به شکل خمیر درآورید سپس پودر کاکائو را با خمیر انار خوب مخلوط کنید، ماسک را روی صورت و گردنتان بگذارید ، 20 تا 25 دقیقه بعد با آب سرد بشویید.این ماسک باعث برای طراوت و جوانی پوست موثر است

.

- یک قاشق غذا خوری روغن دانه انار + یک قاشق غذا خوری پودر پاپایا سبز + یک قاشق غذا خوری روغن هسته انگور + یک قاشق غذا خوری عصاره انگور خرد شده را به خوبی با یکدیگر مخلوط کرده و روی پوست صورت خود بمالید و اجازه دهید که این ماسک حدود 30 دقیقه بر روی پوستتان باقی بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید. این ماسک به درخشان شدن پوست کمک میکند.

.

- نصف فنجان انار له شده و یک قاشق غذا خوری آرد برنج و سه یا چهار قطره روغن بادام را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و ترکیب حاصل را بر روی پوست صورت و گردن خود بمالید. اجازه دهید ماسک حدود 20 الی 30 دقیقه بر روی پوستتان باقی بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.

.

این ماسک باعث پیشگیری از بروز علائم پیری و کاهش چین و چروک ها می شود و باعث مرطوب شدن پوست نیز موجود در سطح پوست می خواهد شد.

.

- دو قاشق غذا خوری پودر پوست انار و دو قاشق غذا خوری شیر را به خوبی با هم ترکیب کنید تا ماسکی یکدست حاصل شود و آن را بر روی پوست صورت خود اعمال کنید و اجازه دهید ماسک حدود 20 دقیقه بر روی پوست تان باقی بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید. این ماسک برای پوست های خشک مناسب است. 

.

15.ماسک هندوانه 

- پوست هندوانه را بگیرید و آن را به قطعات کوچک ببرید تا بتوانید به راحتی هسته ها و دانه های آن را جدا کنید. پوست یک آووکادو را هم بکنید، هسته را بگیرید و آن را خرد کنید در نهایت آووکادو و هندوانه را در مخلوط کن بریزید تا کاملا با هم آمیخته شوند. 2 قاشق غذاخوری وازلین به آن اضافه کنید و مخلوط کردن را ادامه دهید. مخلوط به دست آمده را در کاسه ای بریزید و در یخچال بگذارید، بعد از 30 دقیقه ماسک شما برای استفاده آماده است. هندوانه پوست را نرم میکند و چربی های موجود در آووکادو چروکهای ریز را از بین میبرد. 

.

- یك چهارم فنجان سفیده داخلي پوست هندوانه + یک تکه خیار + یك تكه سیبزمیني خام با پوست + یك قاشق غذاخوري جوانه ماش + یك قاشق غذاخوري ماست شیرین و تازه را با هم در مخلوط كن بریزید و مدت 20 دقیقه این مخلوط را روي پوست بگذارید و بعد با آب خنك آبكشي كنید. افرادي كه پوست خشك دارند ميتوانند به جاي ماست، از یك قاشق خامه استفاده كنند و بعد از شستن ماسك )براي مرطوب كردن پوست( حتما روغن بادام شیرین به صورت بمالید. همچنین دقت كنید كه این ماسك را بلافاصله بعد از درست كردن به صورت بمالید. براي صرفه جویي بهتر است كه از قسمت سفیده هندوانه استفاده كنید. البته استفاده از قسمت قرمز هندوانه هم مانعي ندارد. این ماسک باعث میشود پوستتان صاف و شفاف شود

.

- تعدادی بادام را در شیر خیس کرده یک شب در یخچال بگذارید. سپس آن را رنده کنید و به شکل خمیر درآورید. یک قاشق غذاخوری آب هندوانه را در آن ریخته تا جایی که مخلوط شما حالت چسبی شکل پیدا کند، این مخلوط را حدود 15 دقیقه روی صورتتان بگذارید و سپس با آب سرد آب بکشید. بادام هم پوست شما را تغذیه میکند و با لایه برداری مختصری سلولهای مرده را برمیدارد و باعث نوسازی پوست میشود، شیر هم به عنوان یک پاک کننده حسابی پوستتان را تمیز میکند و در نهایت هندوانه پوست را آبرسانی کرده و لیکوپن موجود در آن رنگ پوست را روشن کرده و باعث درخشندگی و طراوت آن میشود

.

- مقداری مساوی خیار و هندوانه را بردارید و هر کدام را پوست بکنید، سپس آنها را له کرده و به مقدار مساوی با هم مخلوط کنید و حدود 20 دقیقه روی پوست بگذارید. این ماسک آفتاب سوختگی های پوستتان را التیام میدهد.

.

- یک تکه خیار با پوست + یك تكه سیب با پوست + یك تكه كوچك هندوانه + یك قاشق غذاخوري آب هویج + یك عدد كوچك برگ كاهو + یك عدد یا یك تكه كوچك برگ كلم سفید را در مخلوط كن بریزید. صورت خود را تمیز كنید و مواد مخلوط شده را در حالت استراحت 10 دقیقه روي پوست بگذارید و سپس صورت را با آب بشویید. این ماسك براي پوستهاي چرب و معمولي مناسب است. اگر پوستتان خشك است، یك قاشق غذاخوري خامه و یك قاشق چايخوري روغن بادام شیرین به ماسك اضافه كنید، افرادي هم كه جوش زیاد یا پوست حساس دارند فقط از خیار و سیب زمیني و تكه كوچكي برگ كلم استفاده كنند. ماسك را بلافاصله بعد از تهیه به صورت بزنید و اضافي آن را به دستها و گردن بمالید. مقدار اضافي آن را در یخچال نگه ندارید، بهتر است هفته اي یكبار از این ماسك استفاده كنید

.

16.ماسک آلبالو 

آب البالو را بگیرید و آن را روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید یک ساعت روی صورتتان بماند و بعد صورت را با آب گرم بشویید. این عمل را روزی دو بار تا زمانی ادامه دهید که کک ومک و لک های صورت شما ازبین برود

.

17 .ماسک آلو

- مقداری آلوی قرمز و روغن بادام شیرین و گلاب را تهیه کرده و سپس ابتدا آلوها را له کنید، میتوانید هسته آلو را از آن در آورید و آن را با پشت قاشق له کرده و سپس آن را با روغن بادام و گلاب مخلوط کنید بعد از مخلوط کردن این مواد را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوستتان قرار دهید و بعد از گذشت مدت زمان ذکر شده آن را با آب نیمه ولرم بشویید. این ماسک باعث از بین بردن چربی روی پوست بینی میشود. 

دو عدد آلو سیاه تازه را له کنید . نصف لیوان آرد جو دو سر را به همراه دوقاشق غذاخوری عسل به آن اضافه نمایید و به کمی آب به صورت یک خمیر چسبنده در آورید . این خمیر را بر روی پوست صورت بمالید و پس از 20دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید. این ماسک باعث رفع جوش های عمیق پوستی میشود. 

.

- تعدادی آلو برقانی تهیه کرده و سپس آلوها را بجوشانید وبعد بگذارید سرد شود. آنها را با چنگال بزنید و با روغن بادام مخلوط کنید. این ماسک ضد جوش را پنج تا ۱۰ دقیقه روی صورت تان بگذارید و سپس شست وشودهید.

.

18.ماسک آناناس

یک حلقه بزرگ آناناس بدون پوست را تکه کرده و در دستگاه خرد کن بریزید تا کاملا له شود.سپس دو قاشق عسل اضافه کنید و خوب هم بزنید. قبل از خواب، مواد آرایشی را از روی صورت پاک کنید. کمی از ماسک آناناس را اطراف چشم ها به خصوص قسمت هایی که خطوط بیشتری دارد، بمالید.بگذارید 20 تا 30 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب سرد بشویید. این روش را هر روز یا حداقل سه بار در هفته انجام دهید. این ماسک تاثیر بسزایی در رفع چین و چروک های زیر چشم دارد

.

-4 برش از آناناس تازه و 2 قاشق شیر نارگیل تهیه کنید و سپس این دو ماده را درون یک مخلوط کن بریزید و به طور کامل با یکدیگر مخلوط کنید. سپس به آرامی آن را روی پوست صورت قرار دهید. 10 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب ولرم بشویید. توصیه میشود بعد این ماسک از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک باعث شفافیت بیشتر پوست شما میشود

.

 -1 فنجان شکر، 1/4 فنجان روغن گردو، 1 قاشق گردوی خرد شده و 1 قاشق پودر کاکائو را محیا کنید.تمام مواد را به خوبی مخلوط کنید و سپس مقدار کمی از اسکراب فوق را بر روی بدن خود به آرامی ماساژ دهید، حدود 20 دقیقه صبر کنید و سپس دوش بگیرید. اکنون میتوانید تفاوت در سطح پوست خود را به خوبی مشاهده کنید که شفاف و نرم شده است

.

 - 2 تا 3 برش آناناس تازه، 3 قاشق روغن زیتون و 1 قاشق عسل را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا مایع خمیری و یکدستی ایجاد شود و سپس ان را به آرامی روی پوست تمیز صورت و گردن قرار دهید. 15 دقیقه صبر کنید سپس ان را با آب گرم بشویید. استفاده از کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید. با استفاده از این ماسک به جوان سازی پوست خود کمک میکنید. 

.

- تکه ای آناناس با 2 قاشق غذاخوری پودر بادام شیرین را باهم مخلوط کنید و سپس اجازه دهید ترکیب فوق به مدت 15 دقیقه روی پوستتان باقی بماند و سپس با آب ولرم شستوشو دهید. اگر آب آناناس را به مدت 10 دقیقه بر روی پوست ماساژ دهید، سبب تقویت عضلات پوست صورت و رفع خستگی آن میشود.

.

-2 قاشق آب آنانس، 1 زرده تخم مرغ ، و نصف قاشق سرکه را در ظرف مناسبی بریزید و آنها را به خوبی با هم ترکیب کنید. ناخن ها را برای مدت نیم ساعت در آن قرار دهید. این ترکیب موجب میشود تا شکنندگی ناخن ها برطرف شده و ناخن هایی محکم تر داشته باشید.

.

مقداری آناناس خورد شده + 1قاشق زرد چوبه را به خوبی ترکیب کنید وروی پوست پخش کنید. پس از 15 دقیقه آبکشی کنید. شما میتوانید از این ماسک سه بار در هفته برای از بین بردن جوشهای التهابی استفاده کنید

.

-1 قاشق شیره نارگیل + مقداری آناناس خورد شده + 1 قاشق ماست ا مخلوط کنید و برای مدت 30 دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس با آب سرد آبکشی کنید. این ماسک تاثیر زیادی در جوانسازی پوست شما میگذارد

.

 - اگر آب آناناس را به مدت 10 دقیقه برروی پوست ماساژ دهید سبب تقویت عضلات پوست صورت و رفع خستگی آن می شود

.

 در صورتی كه میوه آناناس را با مقداری الكل التیك و روغن آفتابگردان مخلوط كرده و برروی پوست صورت بگذارید، جوش های غرور جوانی و غده های چربی كوچك زیر پوستی را از بین می برد.

.

 - ابتدا پوست آناناس را بکنید و به تکه های کوچک برش دهید. سپس آنها را در یک مخلوط کن بریزید تا به صورت یک خمیر یک دست درآیند. حاال ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود را با آن کاملا مخلوط کنید. این خمیر غلیظ را روی پوست خود بمالید و بگذارید خشک شود. در آخر آن را با آب یا یک پارچه خیس پاک کنید. این ماسک برای از بین بردن آلودگی های روی پوست کمک می کند.

.

ابتدا یک عدد سفیده تخم مرغ را در یک کاسه بریزید و ۳ برش آناناس پوست کنده به همراه ۱ قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. این مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیر یک دستی بدست آید و بعد آن را روی صورت شسته خود بمالید. بگذارید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بماند تا خشک شود و بعد با آب شستشو دهید. این ماسک باعث از بین بردن آلودگی ها و افزایش تولید کالژن و کاهش چین و چروک و روشن کردن پوست میشود

.

 - ابتدا ۳ برش از پاپایا را با ۲ برش از آناناس آسیاب کنید تا به صورت خمیر درآید. ۱ قاشق غذاخوری عسل را نیز به این خمیر اضافه کرده و خوب با هم مخلوط کنید. صورتتان را بشوئید و ماسک تهیه شده را به طور یکنواخت روی پوست خود بمالید. بگذارید ۱۵ الی ۲ دقیقه بماند تا خشک شود و بعد آن را با آب شستشو دهید. این ماسک به کاهش تیرگی چهره، درمان بیماری ها، تحریک تولید االستین و نرم کردن پوست کمک میکند

.

 - ابتدا برای گرفتن آب گوشت آناناس به مقدار لازم شیر یا آب به آن اضافه کنید. حاال به اندازه نوک انگشت پودر زرد چوبه را در کاسه حاوی آب آناناس بریزید و خوب تکان دهید، سپس با یک تکه پنبه به پوست خود بمالید. بگذارید ۲۰

دقیقه بماند تا خشک شود و بعد با آب پاک کنید. این ماسک روشن کننده پوست است.

.

 - یک قاشق چای خوری پوره اناناس + دو قاشق چای خوری عسل + دو قاشق چای خوری پودر جو را ترکیب کنید و این ماسک را حتما به پوست تمیز بزنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه صورت را شسته و از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک مناسب پوست های چرب است

.

 - دو تا سه قاشق چای خوری برنج پخته شده را در حالتی که هنوز داغ است با با یک تا دو قاشق چای خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و بعد از این که ترکیب حالتی خمیری پیدا کرد، آناناس له شده را به آن اضافه کنید

.

 بعد از پاکسازی و تمیز کردن صورت با آب گرم، لایه ضخیمی از ماسک را اعمال کنید و بعد از 15 تا 20 دقیقه، صورت خود را بشویید و بعد ، از کرم مرطوب کننده صورت استفاده کنید.

.

 _ یک قاشق چای خوری پوره آناناس + دو قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا + دو قطره روغن درخت چای را در یک کاسه با یکدیگر مخلوط کنید تاحالتی خمیری پیدا کند و دقت داشته باشید که ماسک به دست آمده باید حالتی سبک و آبکی داشته باشد. صورت خود را شسته و با یک اسکراب سبک الیه برداری کنید و یک الیه نازک از این ماسک را به صورت بزنید و بعد از 10 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید و بعد از ان ، هر نوع پوستی که دارید حتما مرطوب کننده را فراموش نکنید. این ماسک به یک دست کردن پوست کمک میکند.

.

_ یک قاشق چای خوری پوره آناناس و دو تا سه قاشق چای خوری هلوی له شده و مقداری پودر شیر را ترکیب کنید و سپس شیر را تا حدی به این دو میوه اضافه کنید تا حالتی شبیه به کرم پیدا کند و فقط مراقب باشید که این ترکیب بیش از حد غلیظ یا بیش از حد رقیق نباشد. لایه ضخیمی از ماسک را روی صورت تمیز خود بزنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه یا زمانی که ماسک شروع به خشک شدن کرد، صورت را با آب ولرم بشویید و بعد از کرم مخصوص استفاده کنید .

.

 یک قاشق چای خوری پوره آناناس + دو تا سه قاشق چای خوری موز له شده + دو قاشق چای خوری روغن بادام شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید و بعد از شستن صورت، آن را به پوست خود بزنید و بعد از 15 الی 20 دقیقه صورت تان را پاک کنید و از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک ضد پیری میباشد. 

.

_ یک قاشق چای خوری پوره آناناس + دو قاشق چای خوری پوره خیار + دو قطره روغن الوندر را با یکدیگر مخلوط کنید و بعد از پاکسازی صورت از آن استفاده کنید و بعد از 15 دقیقه ماسک را پاک کنید و بعد مرطوب کننده بزنید. می توانید در طول این 15 دقیقه ماسک را تمدید کنید زیرا نباید اجازه دهید که ماسک روی صورت شما خشک شود. این ماسک مناسب برای پوست های دی هیدراته و خشک که نیاز به آب رسانی دارند است.

.

19 .ماسک انبه 

_ برای درست کردن ماسک انبه ابتدا یک میوه انبه را خرد و حسابی له کنید. حاال سه قاشق غذاخوری شیر کم چرب را کم کم به آن اضافه کنید و بعد 6 قاشق غذاخوری جوانه گندم له شده را اضافه کنید تا به صورت خمیر سفت در بیاید . در صورتی که شل باشد از صورتتان سرازیر می شود.

.

قبل از استفاده از ماسک انبه ابتدا صورتتان را بشویید. حاال خمیر را به تمام اجزای صورت غیر از دور چشم بمالید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه بماند صبر کنید تا ماسک خشک شود . حاال می توانید پوستتان را با آب ولرم بشویید و با پنبه صورتتان را خشک کنید. این ماسک برای سفت کردن پوست صورت مناسب است.

.

_ نصف انبه رنده شده, ۲ قاشق غذاخوری شیر و ۱ قاشق غذاخوری پودر بادام را درون مخلوط کن یا میکسر بریزید و خوب مخلوط کنید تا ماده ای خمیری شکل بدست اید حاال ماسک انبه را روی پوستتان بمالید و ۲۰ دقیقه صبر کنید تا ماسک خشک شود بعد از این مدت میتوانید صورت را با آب ولرم بشوئید . با استفاده از ماسک میوه انبه درخشندگی , لطافت و زیبایی پوست شما دوچندان می شود. 

.

_ برای رطوبت دهی پوست باید پالپ یک انبه را خارج کنید و دو تا سه قاشق غذاخوری خاک رس را به آن اضافه کنید، مخلوط را هم بزنید و به مدت 15 دقیقه روی پوست صورت قرار دهید. سپس خیلی آرام صورت را تمیز کنید و با آب بشویید. 

.

_ یک عدد انبه + 7 یا 8 عدد بادام خرد شده + دو تا سه قاشق چای خوری بلغور جو دوسر + دو قاشق چای خوری شیر + سه قاشق چای خوری خاک رس + آب

برای تهیه این ماسک که باعث شادابی پوست می شود، بعد از اینکه پالپ انبه را خارج کردید، بادام خرد شده را به همراه بلغور جو دو سر، و آب و شیر و نیز خاک رس را به آن اضافه کنید، مواد را به خوبی با هم ترکیب کنید و مخلوط آماده شده را روی صورت بگذارید. 

بعد از 15 دقیقه آن را خیلی آرام تمیز کنید و به وسیله آب بشویید. این ماسک طبیعی انبه را می توانید دو بار در هفته استفاده کنید. 

.

_ یک قاشق چای خوری عسل و سه قطره روغن درخت چای را به یک پالپ انبه اضافه کنید، هم بزنید و ترکیب حاصل را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی صورت خود قرار دهید، سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید. میتوانید برای از بین بردن جوش ها این عمل را با ماسک عسل و انبه هفته ای یک بار انجام دهید. 

.

_ نصف انبه + یک قاشق مربا خوری آرد نخودچی + یک قاشق مربا خوری عسل + یک قاشق مربا خوری ماست را تهیه کنید. انبه پوست کنده به همراه آرد نخود چی، عسل و نیز ماست را با هم ترکیب کنید تا به حالتی شبیه خمیر در آید، طوری که به راحتی بتوانید آن را روی پوست قرار دهید. پوستتان را بشویید و ماسک ضد لک را بر روی قسمت هایی از بدن که نیاز است بمالید. ۲۵ تا ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا ماسک کاملا خشک شود. سپس با آب سرد آن را شست و شو دهید. برای نتیجه گرفتن لازم است استفاده از این ماسک انبه را به مدت یک ماه تکرار کنید و همچنین می توانید این ماسک را به مدت دو روز در یخچال نگهداری کنید. 

.

_ 1/4 از یک انبه، تکه های خرد شده + یک قاشق غذاخوری خاک رس سفید + یک قاشق غذاخوری عسل + 1/4 فنجان شیر یا خامه سنگین را تهیه کنید. کاملا انبه را به صورت تکه خرد کنید و در مخلوط کن بریزید، تا هنگامی که مخلوط شود.شیر و عسل را اضافه کنید و مخلوط کنید.آنگاه خاک رس خود را اضافه کنید.روی صورت تمیز بمالید و 15 دقیقه بمانید.با آب گرم بشویید. این ماسک لایه بردار است.

.

20 .ماسک انجیر

_ ابتدا ۳ عدد انجیر کوچک را بشویید و درون مخلوط کن بریزید تا خمیری یکنواخت به دست آید. خمیر را درون یک کاسه تمیز بریزید و ۲ قاشق چایخوری عسل را به آن اضافه نمایید. عسل و انجیر را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا به یک خمیر خامه ای برسید. صورت و گردن خود را آغشته به این ماسک کنید. توجه داشته باشید که این ماسک را به دور چشم خود نزنید. به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. سپس صورت و گردنتان را با آب ولرم بشویید. سه بار در هفته این ماسک را تکرار کنید. به مرور زمان از شر خشکی پوست خالص میشوید.

.

_ ابتدا ۲ عدد انجیر را درون یک مخلوط کن بریزید و آن را به صورت خمیری درآورید. مخلوط انجیرها را داخل یک کاسه بریزید. ۱ قاشق شکرقهوهای تیره و ۲ قاشق چایخوری عسل را به آن اضافه کنید. مخلوط را هم بزنید و آن را روی صورت و گردن خود بمالید. به آرامی ماسک را روی پوست صورت ماساژ دهید. برای ماساژ، با نوک انگشتان به صورت دایره ای صورتتان را ماساژ دهید. به مدت ۵ دقیقه این کار را انجام دهید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس صورت و گردنتان را با آب ولرم شستشو دهید. برای دریافت نتایج مثبت هفته ای یک بار این کار را تکرار کنید. این ماسک موجب روشن تر شدن پوست شده و پوست را نرم، صاف و صیقلی میکند.

.

_ ابتدا ۲ عدد انجیر و چند قطعه کدو تنبل را درون مخلوط کن بریزید و آنها را با هم مخلوط کنید. خمیر به دست آمده را درون یک کاسه تمیز ریخته و چند قطره روغن بادام را نیز به آن اضافه نمایید. دستان خود را بشویید و ماسک را روی صورتتان بمالید. دور چشمانتان را به ماسک آغشته نکنید. صبر کنید تا به مدت ۲۰ دقیقه ماسک روی صورتتان باقی بماند و سپس با آب ولرم بشویید. هفته ای سه بار از این ماسک، برای رسیدن به نتایج مثبت استفاده نمایید. این ماسک پوسته پوسته شدگی و خشکی پوست را درمان میکند.

.

_ ابتدا ۵ عدد انجیر تازه را در یک مخلوط کن بریزید و به خوبی هم بزنید تا به یک خمیر دست پیدا کنید. خمیر به دست آمده را درون یک کاسه تمیز بریزید و یک قاشق چایخوری جو دوسر و شیر و نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل را به آن اضافه کنید. تمامی مواد را با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیر خامه ای ایجاد شود. ماسک را روی صورت و گردن خود بمالید. توجه داشته باشید که ماسک را به دور چشم خود نزنید. اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه ماسک روی صورتتان باقی بماند و سپس با آب ولرم بشویید. هفتهای دوبار از این ماسک استفاده نمایید تا به نتایج مثبتی دست پیدا کنید. این ماسک با از بین بردن سلولهای مرده پوست، چربی اضافی و ناخالصیهای پوست شما را به صورت عمقی پاک میکند.

.

 ابتدا ۳ عدد انجیر تازه را درون یک مخلوط کن بریزید و پس از آن که به صورت خمیری شکل گرفت، آن را درون یک کاسه تمیز بریزید. دو قاشق ماست ساده را به انجیرها اضافه کنید. ماست و انجیر خمیری را با یکدیگر مخلوط کنید تا یک خمیر صاف و خامه ای به دست آورید. ماسک را روی صورت و گردن خود بمالید و برای جلوگیری از حساس شدن چشم ها، ماسک را به چشم خود نزدیک نکنید. دستان خود را بشویید و با استفاده از نوکانگشتان به صورت دایره ای، آن را روی پوست خود ماساژ دهید. به مدت ۵ دقیقه ماساژ صورت را ادامه دهید. پس از ۱۵ دقیقه صورتتان را با آب ولرم بشویید. این ماسک برای روشن شدن پوست مفید است. 

.

 ابتدا ۲ عدد انجیر رسیده را درون یک مخلوط کن بریزید و آن را به صورت خمیری در آورید. خمیر به دست آمده را درون یک کاسه تمیز بریزید و ۱ قاشق غذاخوری عسل و ماست ساده را به آن بیافزایید. مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا یکدست شوند. این ماسک را تنها روی صورت و گردن خود بمالید و مواظب باشید تا ماسک به دور چشمانتان مالیده نشود. قبل از آن که ماسک را بشویید، آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوستتان بگذارید. این ماسک را دوبار در هفته تکرار کنید تا چربی پوستتان تحت کنترل قرار گیرد.

.

_ ابتدا ۳ عدد انجیر رسیده را پوره کرده و سپس درون یک کاسه تمیز بریزید. ۲ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چایخوری آب لیمو را به این مواد اضافه کنید. مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا به یک خمیر یکدست برسید. ماسک را روی صورت و گردنتان بمالید و توجه داشته باشید که آن را دور چشمهای خود نزنید. پس از ۲۰ دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. هفته ای دوبار این ماسک را روی صورتتان اعمال کنید. این ماسک میتواند رطوبت پوست شما را حفظ کند و ه روشنتر شدن پوست شما کمک میکند و میتواند جای زخمها، آکنه و لکه های تیره را از بین ببرد. 

.

امیدواریم در این قسمت از #بازرگام  با ماسک های خانگی جذاب و مفید آشنا شده باشید. 

.

       ادامه دارد...              www.bazargam.com

پ.ص

اسکراب میوه ای قسمت دوم

 همانطور که در قسمت قبل در #بازرگام گفته شد میتوان از میوه ها و صیفی جات و ترکیب آن ها با مواد دیگر، انواع اسکراب های خانگی طبیعی تهیه کرد و پوستی درخشان و زیبا داشت. با بازرگام همراه باشید تا ادامه ی طرز تهیه ی ماسک های ساده خانگی را باهم بررسی کنیم.

.

4.ماسک کیوی

- 1 کیوی +1 قاشق غذاخوری ماست با هم مخلوط کنید تا به صورت خمیر دراید.ماسک را به صورت یکنواخت روی گردن و صورت خود بمالید واجازه دهید 15 الی 20 دقیقه بر روی پوست صورتتان بماند پس از آن، ماسک را با آب گرم بشویید این ماسک باعث جوانسازی پوست شده و سلول های پوست را شارژ می نماید. علاوه بر این، این ماسک به کاهش پالک های پوستی کمک می نماید.

.

- یک کیوی را له کرده و آبش را بگیرید ودر یک کاسه، 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون و آب کیوی را مخلوط کنید. این ماسک را برای 5 دقیقه به سمت بالا و در یک حرکت دایره ای بر روی پوستتان ماساژ دهید. این ماسک را برای 20 تا 30 دقیقه بر روی پوست خود قرار داده و، سپس آن را با آب گرم بشویید.این ماسک باعث جوانسازی سلول های پوست می شود.

.

- نصف کیوی +1 توت فرنگی +1 قاشق چایخوری پودر چوب صندل تهیه کنید و سپس مخلوط کیوی و توت فرنگی را به شکل یک خمیر صاف و یکدست درآورید و پودر چوب صندل را به آنها اضافه کنید. در صورت غلیظ بودن، یک قاشق چای خوری آب بدان اضافه نمایید. آن را برای 15-20 دقیقه روی صورت خود بگذارید. سپس آن را بشویید. این ماسک برای مقابله با جوش و آکنه و باکتری موثر است و پوست شما را درخشان میکند.

.

 یک قاشق غذاخوری کیوی له شده و1 قاشق غذا خوری روغن زیتون باهم مخلوط و 1 زرده تخم مرغ را اضافه کنید و خوب هم بزنید.ماسک را بر روی صورت خود بمالید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند سپس آن را با آب گرم شستشو دهید. این ماسک یک پاک کننده ی پوست به حساب می آید.

.

یک کیوی را له کرده و خمیر کیوی را در یک کاسه بریزید. یک قاشق چاییخوری پودر چوب صندل ویک قاشق غذاخوری خاک رس را به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. در صورت خشک بودن کمی آب بدان اضافه نمایید. این ماسک برای درمان آفتاب سوختگی و از بین بردن جوش و آکنه وضایعات پوستی عالی می باشد.

.

برای داشتن پوست سالم و درخشان خمیر یک کیوی و یک قاشق غذا خوری آووکادو را خوب با هم ترکیب کنید تا به یک خمیر صاف و خامه ای دست  پیدا کنید. آن را به طور مساوی بر روی دوطرف صورت خود اعمال کنید. قبل از شستن ماسک با آب گرم، بگذارید در حدود 15-20 دقیقه بر روی پوستتان بماند

.

 5.ماسک آلوئه ورا

یک تا دو قاشق ژل آلوورا را با دو الی سه قطره از آب لیموی تازه کاملا مخلوط کنید.. مخلوط حاصل را روی صورت و گردنتان ماساژ دهید. بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه صورتتان را با آب گرم بشویید و مقداری مرطوب کننده به پوستتان بزنید. میتوانید باقی مانده ی ماسک را برای یک تا دو روز در یخچال نگهداری کنید. میتوانید ۳ بار در هفته از این ماسک صورت آلوورا و لیمو استفاده کنید تا علاه بر روشن و صاف کردن پوستتان از ایجاد آکنه نیز جلوگیری کنید.

.

یک قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا کاملا مخلوط کنید.) هم میتوانید از ژل خالص گیاه آلوورا استفاده کنید و هم میتوانید ژلهای خالص آلوورا که برای فروش در مغازه ها موجود هستند را مورد استفاده قرار دهید ) ماسک را روی نواحی صورت و گردن و یا بدن خود قرار دهید و بعد از حدود ۲۰ دقیقه نواحی موردنظر را با آب گرم بشویید و بعد از خشک کردن در صورت تمایل از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک به خاطر داشتن خواص ضدالتهابی آلوورا و خاصیت ضد میکروبی و نرم کنندگی عسل میتواند همزمان با مبارزه با آکنه، پوست شما را تسکین دهد.

.

. - یک کپسول ویتامین ای را با سنجاق سوراخ کرده و محتویات آن را با یک قاشق غذاخوری درون یک کاسه فشار دهید. ژل آلوئه ورا را درون ظرف ریخته و آن را با یک قاشق کاملا مخلوط کنید. مخلوط را به آرامی با فشار کم

انگشتان روی پوست زیر چشم خود بمالید و اجازه دهید جذب شود. این ماسک برای کاهش چین و چروک دور چشم و ضد پیری دور چشم بسیار موثر است.

.

۱ قاشق چایخوری عسل را با ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوورا و حدودا )یک هشتم( قاشق چایخوری زردچوبه مخلوط کنید و به آن چند قطره گلاب اضافه کنید. مخلوط فوق را روی پوست صورت و گردنتان ماساژ دهید و حدودا ۲۰ دقیقه روی پوست خود نگهدارید و بعد از آن با آب ولرم برای بشویید. از این ماسک میتوانید ۲ بار در هفته استفاده کنید. این ماسک به درخشانی و یکنواختی و روشنی پوست کمک میکند.

.

یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا را با نصف قاشق چایخوری روغن زیتونمخلوط کنید. ترکیب حاصل را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود نگهدارید وبعد از آن با آب سرد بشویید.این ماسک نرم کننده و رطوبت دهنده است.

.

یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا را با ۳ تا ۴ قطعه کوچک موز له شده مخلوطکنید. ترکیب حاصل را بهآرامی روی پوست ماساژ دهید و اجازه دهید برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند. سپس پوست را با آب ولرم شستشو دهید و بعد از خشک کردن از مرطوب کننده یا آبرسان استفاده کنید. میتوانید از این ماسک ۱ تا ۲ بار در هفته استفاده کنید.این ماسک باعث آبرسانی و رطوبت پوست میشود.

.

یک قاشق غذاخوری ژل آلوئهورا، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل،یک  قاشق غذاخوری شکر قهوهای و یک قاشق غذاخوری عسل را با هم مخلوط کرده، آن را به صورت زده و به آرامی و با حرکت دایرهای به مدت پنج دقیقه، پوست خود را ماساژ دهید. اکنون با یک حوله ی نمدار صورت خود را پاک کنید. از این ترکیب یک یا دو بار در هفته میتوانید استفاده کنید. از این ماسک برای شفاف ساختن پوست، آبرسانی به آن و مرطوبسازی استفاده میشود.

.

. 6.ماسک هلو

 -4 هلو پوره شده +آووکادو پوره شده نصف+جوانه گندم له شده نصف لیوان + یک قاشق غذا خوری آب لیمو را باهم خوب مخلوط کنید و به غیر از دور چشم، به تمام قسمتهای پوست صورتی که قبلا کاملا پاکیزه شده است، به کمک یک قلمو آغشته نمایید. پس از ۳۰ دقیقه آن را با آب ولرم و پنبه تمیزاز روی صورت پاک نمایید. در صورت حساسیت به آب لیمو میتوانید آنرا حذف کنید و به جای آن یک سوم لیوان به مقدار جوانه گندم اضافه کنید. انجام ماساژ صورت قبل از گذاشتن ماسک بر روی صورت موجب آماده سازی هرچه بیشتر پوست میشود و مواد مغذی موجود در ماسک، آسان تر از منافذ پوست عبور میکنند و در نتیجه ماسک موثرتر عمل می نماید. 

.

یک عدد هلو + یک قاشق ماست پرچرب + یک قاشق روغن زیتون را تهیه کنید. بافتهای هلو را به خوبی خرد کرده یا رنده کنید. سپس با مواد دیگر ترکیب کرده و با یک برس نرم و تمیز روی پوست صورت و گردن پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بماند سپس با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک را برای رفع خشکی پوست هفته ای ۲ بار استفاده کنید.

.

عصاره گل سرخ و هلو هر دو پاک کننده, تسکین دهنده و ضد التهاب پوست هستند و استفاده از هر دو در کنار هم باعث تقویت و پاکسازی قوی پوست میشود.د. پوست یک هلو را جدا کنید و با مقداری عصاره گل سرخ مخلوط نمایید. ترکیب خمیری شکل را به صورت و گردن خود بمالید و استراحت کنید. پس  از 20 دقیقه پوست را با آب ولرم شستشو دهید.

.

اگر پوست چرب یا جوش دار دارید می توانید از ماسک هلو, دارچین و عسل استفاده کنید. دارچین یک آنتی بیوتیک طبیعی است و زمانی که با هلو ترکیب شده باشد می تواند تاثیر زیادی در رفع جوش های صورت داشته باشد.یک هلوی درشت بدون پوست, یک قاشق چایخوری پودر دارچین و کمی عسل را کامال مخلوط کنید. مخلوط را روی پوست صورت گذاشته و بعد از 20 دقیقه آبکشی نمایید.

.

 اگر پوستی خشک دارید این ماسک برای شما بسیار مناسب است, اما اگر. پوست چربی دارید نباید از این ماسک استفاده کنید. برای ساختن این ماسک دو قاشق غذاخوری خامه, یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی و یک هلوی پوست گرفته شده را با هم مخلوط کنید. ترکیب را برای 5 دقیقه به حال خود بگذارید تا کمی سفت شود. بعد از آن ماسک را روی پوست صورت و گردن خود بمالید و 20 دقیقه صبر کنید. سپس پوست را آبکشی کرده و ازکرم مرطوب کننده استفاده کنید.

.

-برای کم کردن رد چروک هایی که روی پوست می افتند، یکی از بهترین ماسکها، ماسک هلو برای صورت به همراه موز و بلغور جو دوسر است. نصف یک موز رسیده را با نصف یک هلوی رسیده داخل مخلوط کن بیندازید. این ترکیب را داخل یک کاسه بریزید و سپس یک قاشق چایخوری پودر بلغور جو دو سر را به این دو اضافه کنید و خوب هم بزنید و دوباره له کنید. این ماسک را به مدت 20 دقیقه روی صورت بگذارید و بعد با آب ولرم رو به گرم بشویید.

.

7.ماسک نارگیل

برای محافظت پوست صورت در برابر آفتاب،یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ونصف قاشق غذا خوری روغن دانه انار را با یکدیگر مخلوط کنید و این مخلوط را روی صورت و گردن تمیز خود بمالید. بگذارید به مدت یک ساعت بماند و سپس آن را بشویید.

.

یک فنجان شیر نارگیل را با شش قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده  و هم بزنید. این ماسک را به ریشه ی مو تا انتهای ساقه ی مو آغشته کرده و به  مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید. سپس موها را با یک کلاه پوشانده و بعد از ۱۵ دقیقه با یک شامپوی ملایم و آب گرم بشویید. از این ماسک هفته ای یک بار استفاده کنید. همچنین، میتوانید به جای شش قاشق غذاخوری روغن زیتون، از سه قاشق روغن زیتون و سه قاشق روغن کرچک استفاده کنید. این ماسک برای جلوگیری از آسیب دیدگی موها به خصوص موخوره بسیار مفید است.

.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را ترکیب کرده و چند قطره گلاب به آن اضافه کنید. این ماسک را که یک مرطوب کننده ی قوی است به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست صورت خود قرار داده و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با دو قاشق عسل طبیعی و یک قاشق آب لیموی تازه ترکیب کرده، به آن نصف قاشق غذاخوری چای سبز دم کشیده اضافه کنید و این مواد را با هم ترکیب کرده و آن را به پوست صورت خود بزنید. بعد از ۱۵ دقیقه میتوانید صورت خود را با آب گرم بشویید و با یک حوله ی نرم خشک کنید.

.

دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با دو قاشق غذاخوری عسل و سه قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا به خوبی ترکیب کرده تا خمیر یکنواختی داشته باشید. این ماسک را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست خود قرار داده و پس از سپری شدن این مدت، صورت خود را با آب گرم بشویید.

.

دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یک قاشق غذاخوری شکر ترکیب کرده و خوب بهم بزنید تا یک ترکیب نرم و یکنواخت داشته باشید. این ماسک یک اسکراب عالی برای پاکسازی پوست صورت است

.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه و دو قاشق غذاخوری ماست، کاملا مخلوط کنید و آن را برای مدت ۱۵ دقیقه به صورت خود بمالید. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید و به آرامی با حوله ای نرم، آن را خشک کنید.

.

 -شیر نارگیل + عسل +پودر بادام

 از شیر نارگیل و عسل طبیعی به خاطر خواص بی نظیر آنها استفاده کنید. پودر بادام نیز به آن اضافه کنید و ماسکی ضخیم بر روی صورت بزنید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه بر روی صورت نگه دارید سپس با آب بشویید.

.

دو فنجان خاک رس سفید، یک فنجان جوی دو سر ریز و نرم شده را با یکدیگر مخلوط کنید و مقداری شیر نارگیل به آن اضافه کنید که خمیر مناسبی  نه سفت و نه شل به دست آید. خمیر را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس با آب بشویید. در صورت تمایل می توانید پوست خود را با گلاب هیدراته کنید.این ماسک باعث زدودن آلودگی از پوست میشود.

.

چهار بادام را بکوبید تا پودر شود، آن را با دو قاشق چایخوری شیر نارگیل،. یک قاشق چایخوری پودر شیر و چند قطره آبلیمو مخلوط کنید.با این ترکیب، صورت خود را بشویید تا ناخالصی ها از آن زدوده شود. آهسته با دست روی صورت بکشید تا خشک شود. بعد از 15 دقیقه با آب بشویید.

.

 نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با دو قاشق چایخوری شیر نارگیل مخلوط کنید. در صورت تمایل می توانید پودر برنج خیلی ریز شده را نیزمخلوط کنید و بهم زنید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه روی پوست قرار دهید سپس بشویید. این ماسک برای درمان برافروختگی پوست مناسب است.

.

گرد نارگیل را در شیر حل کنید و خوب به هم بزنید تا خمیرى شکل شود سپس آن را روى صورت مالیده و بگذارید تا خشک شود. بعد با آب ولرم بشویید آب خیار را با خامه مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت محلول را را روی صورت بگذارید، این ماسک خاصیت آبرسانى دارد.

.

 -یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با همان مقدار جوش شیرین مخلوط کنید و به آرامی روی پوست بمالید سپس بعد از چند دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. این ماسک خانگی چهره شما را براق میکند

.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل + دو یا سه قطره روغن درخت چای  را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید و درون یک بطری بریزید و 3 تا 4 قطره  از آن را قبل از خواب به صورت تان اعمال کنید و به آرامی ماساژ دهید و صبح روز بعد شستشو دهید.

.

یک قاشق چای خوری روغن نارگیل + یک قاشق چای خوری پودر قهوه رابا یکدیگر مخلوط کنید و به خوبی بهم بزنید و سپس ماسک بدست آمده را روی صورتتان اعمال کنید ، به مدت 10 تا 15 دقیقه با حرکات آرام انگشت ماساژ دهید و بعد با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک باعث درخشندگی پوست خواهد شد.

.

. 8.ماسک موز

 یک قاشق غذاخوری خاک رس سبز، یک چهارم موز ،یک قاشق غذاخوری عصاره گل پرتقال ،یک قاشق چای خوری آب آناناس تهیه کنید. موز را له و با مواد بالا ترکیب کنید و روی پوست بمالید، 15 دقیقه صبر کنید، سپس آن را بشویید. این ماسک علاوه بر تقویت پوست به کنترل چربی پوست هم کمک میکند.

.

. - یک سوم آووکادو، مقداری موز، یک قاشق عسل را در یک کاسه یا مخلوط ط کن بریزید و روی صورت بمالید، 15 دقیقه صبر کنید، سپس آن را بشویید. این ماسک خاصیت نرم کنندگی و آبرسانی پوست های خشک را دارد چند تکه موز، یک قاشق غذاخوری عسل را تهیه کنید. موز را له کنید باعسل ترکیب کنید و روی پوست تمیز بگذارید. اجازه دهید 10-15 دقیقه روی پوست بماند به مدت 2-3 دقیقه به آرامی روی پوست ماساژ دهید و بعد بشویید. این ماسک برای تغذیه، تمیزکردن، لایه برداری و مرطوب کنندگی انواع پوستها مفید است و باعث تغذیه و احیای پوست میشود.

.

 -یک عدد موز را له کرده و دو قاشق روغن زیتون به آن اضافه کنید بعد از این ترکیب به پوست صورت و گردن بزنید و بعد از چند دقیقه، با آب بشویید. بعد از استفاده از این ماسک، شما واضح و در مدت زمان کوتاهی، شاهد طراوت و جوان شدن پوست صورت خود می شوید.

.

 -یک عدد موز را به کمک قاشق به خوبی له کنید بعد یک قاشق غذاخوری بلغور را به آن اضافه کنید و با موز به خوبی مخلوط کنید بعد از این که بلغور و موز را باهم مخلوط کردید عسل را به آنها اضافه کنید و با کمک قاشق آنها را به خوبی باهم مخلوط کنید. درصورتی که می خواهید که ماسک شما شل تر شود و از حالت سفت بودن در آید قدری آب به آن اضافه کنید. براي اینکه ماسک موز را بر روی صورت خود بزنید اول پوست صورت خود را به خوبی با آب سرد بشویید و بعد ماسک را به کمک قلم مو و یا انگشت بر صورت خود بمالید و پس از 20 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. این ماسک برای از بین بردن جوش های سرسیاه و التهابات پوستی موثر است.

.

یک عدد موز + دو قاشق غذاخوری کره سفید را در ظرفی له کنید. آنها را خوب مخلوط کرده و ماسک را روی صورت بگذارید. زمانی که خشک شد با  آب بشویید. این ماسک، سلول های پوست را هیدراته میکند.

.

ابتدا نصف یک موز را به خوبی له کنید و سپس یک قاشق غذاخوری جودوسررا ا به آن بیفزایید تا یک ترکیب غلیظ به دست آورید. صورتتان را بشویید و بعد ماسک به دست آمده را با انگشت های تمیز به تمام صورت تان اعمال کنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه با آب شستشو دهید و در نهایت بعد از خشک کردن با یک حوله نرم، از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

.

. 9.ماسک گلابی

- یک تکه کوچک گلابی + یک تکه کوچک سیب با پوست و بدون هسته + یک تکه کوچک هلو +5 عدد انگور بدون دانه + یك قاشق غذاخوری جوانه ماش + یك قاشق غذاخوری ماش پخته + یك قاشق غذاخوری نخود پخته + یك قاشق غذاخوری خامه + یك قاشق غذاخوری روغن کنجد را با هم در مخلوط كن بریزید و با درجه كم مخلوط كنید. وقتی به طور كامل مخلوط شد، روی صورت بمالید. توجه داشته باشید كه این ماسك به مدت 10 تا 20 دقیقه روی صورت بماند و بعد با آب ولرم بشویید. پوست صورت شما قبل از گذاشتن ماسك باید كاملا تمیز باشد. ماسك باید تازه باشد و نمی توان باقی مانده آن را نگه داشت چون خواص خود را از دست می دهد. می توانید باقی مانده ماسك را روی گردن و پشت دست ها نیز بگذارید. این ماسک شاداب كننده وضد چین و چروك است.

.

-یک عدد گلابی و نصف یک اووکادو و یک قاشق چای خوری روغن آفتابگردان را باهم به خوبی ترکیب کنید و به مدت 10 دقیقه بگذارید روی پوستتان بماند و سپس بشویید. این ماسک مرطوب کننده ی پوست های معمولی است

.

دو گلابی رسیده را خرد کنید و داخل مخلوط کن، بریزید و گلابی، یک قاشق چای خوری عسل و دو قاشق سوپ خوری شیر را با هم ترکیب تا نرم شود سپس روغن بادام و روغن نارگیل را اضافه کنید و برای نگهداری بیشتر داخل یک ظرف شیشه ای داخل یخچال قرار دهید. سپس صورت را با آب ولرم مرطوب و ماسک را با استفاده از انگشت میانی هر دو دست به جز ناحیه چشم روی صورت بزنید بعد از 15 تا 20 دقیقه صورت را به آرامی با آب گرم بشویید. از این ماسک به صورت هفتگی استفاده کنید تا پوستی نرم و انعطاف پذیر داشته باشید.

.

 - یک گلابی  ویک سیب را له کنید و 1یا2 قاشق ماست به آن اضافه و خوب بزنید و به مدت 15 دقیقه روی صورت تمیز قرار دهید سپس با آب بشوئید. این ماسک علاوه بر پاکسازی و شفافیت پوست می تواند جوش ، آکنه پوست را رفع کند

.

 10.ماسک گیلاس

- 5 عدد توت فرنگی له شده را به پنج گیلاس له شده اضافه کنید و خوب هم بزنید. مخلوط به دست آمده را به مدت پنج دقیقه روی پوست صورتتان بگذارید و بعد بشویید. این ماسک خاصیت جوان کنندگی دارد.

.

- یک مشت گیلاس را له کنید و سپس دو تا سه قاشق ماست کم چرب به آن اضافه کنید و هم بزنید. این مخلوط را به مدت 20 الی 30 دقیقه روی صورتتان بگذارید تا باعث جوانسازی پوست و شفاف شدن آن شود.

.

- چند عدد گیلاس را له کنید و بعد یک قاشق چایخوری عسل ارگانیک را به همراه چند قطره آب لیموی تازه به آن اضافه کنید. این ترکیب را هم بزنید و وقتی حالت خمیر مانند پیدا کرد آن را روی صورتتان بگذارید. بعد از یک ربع الی 20 دقیقه ماسک را با آب ولرم بشویید و صورتتان را به آرامی خشک کنید. این ماسک خاصیت شفاف کنندگی و مرطوب کنندگی دارد. 

.

- به اندازه دو قاشق چایخوری آب گیلاس را بعد از له کردن آن جدا کنید و یک قاشق چایخوری بلغور جو دو سر را به آن اضافه کنید. این مخلوط را تنها به مدت پنج دقیقه روی پوست صورتتان بگذارید. بعد از این مدت صورتتان را بشویید تا سلولهای مرده از آن جدا شوند.

.

- 8 تا 9 عدد گیلاس + یک عدد هلو پخته + یک قاشق غذا خوری روغن زیتون خالص در مخلوط کن یا غذا ساز با یک دیگر ترکیب کنید تا یک دست شوند و سپس آن را به مدت 20 دقیقه روی صورت تان بمالید و در نهایت با آب گرم بشویید. این ماسک قدرت مرطوب کردن پوست های خشک را دارد

.

یک عدد سفیده تخم مرغ + دوتا  قاشق غذا خوری آرد ذرت + یک قاشقغذا خوری عسل + ده عدد گیلاس له شده سفیده تخم مرغ را به هم بزنید و آن را تا زمانی که با مواد دیگر مخلوط شود هم بزنید. این ترکیب را روی صورت و گردن تان به مدت 20 دقیقه قرار دهید و بعد با آب گرم صورت تان را بشویید. این ماسک برای پوست های چرب مناسب است و باعث زدودن چربی های اضافه میشود.

امیدواریم در این قسمت مطالب مفیدی در اختیار شما گذاشته باشیم.

.

ادامه دارد...  

پ.ص                                    www.bazargam.com

اپلیکیشن بازرگام برای Android و iOS در دسترس است.